Únava.

Únava. Trápí vás?

Stále všude slyším, jak si někdo stěžuje, že ho trápí únava. Stalo se průvodním jevem současnosti, že stále nemáme dost energie a snažíme se ji načerpat odpočinkem nebo dokonce spánkem. Není to vůbec příjemné, být neustále unavený. Říkáme si, že až si odpočineme, zase budeme mít dost energie a zase budeme mít dobrou náladu a spoustu elánu.

Únava nás omezuje

Protože je únava poměrně častý jev, mnohdy si ani nevšimneme, že je vlastně nenormální. Přijdeme z práce domů a chceme si lehnout. Nebo jen tak vyčerpaně sedíme a snažíme se vzpamatovat. Ale nedaří se nám to po celý zbytek dne. Rozhodně nemáme dostatek energie na svoje plány a aktivity. Ani si neuvědomujeme, že vlastně jen tak přežíváme.

Co nás unavuje

Někdy si sedněte a zkuste se s tužkou v ruce zamyslet nad tím, s čím jste ve svém životě nespokojení. Dejte si čas a opravdu napište všechno, co se vám na své současné situaci nelíbí. Většinou si postupně uvědomíte, že to není jen jedna věc, ale rovnou celý seznam. Může zahrnovat nespokojenost s prací a lidmi, se kterými musíte trávit minimálně třetinu dne. Patrně se vaše nepříjemné pocity mohou týkat i peněz a s tím spojené životní situace, partnera a dětí, známých a rodičů. Samozřejmě, že můžete být nespokojení i s politickou situací a s politiky, kteří “zastupují” vaše zájmy. Nic necenzurujte a napište vše, co vás napadne.

Takto dostanete delší nebo kratší seznam toho, co v současnosti řešíte – všeho, co vám bere energii. Nad čím vědomě nebo i méně vědomě přemýšlíte. Jsou to věci, které se vám neustále honí hlavou a kterým věnujete mnoho pozornosti. A tady se dostáváme k jádru celého problému. Únava, kterou prožíváte, ať už občas nebo permanentně, je způsobena právě jedním nebo kombinací několika faktorů z vašeho seznamu. Ta spousta energie, kterou jim věnujete, způsobuje stres, který dlouhodobě prožíváte. Úbytek energie je spojený právě s ním.

Kde je řešení?

Seznam, který vám vznikl, je tím, co byste měli ve svém životě začít řešit. Už jen proto, abyste se cítili dobře. A řešení se najde vždy. Nemusíte hned změnit zaměstnání, ale když odstraníte příčinu stresu, kterou s ním máte spojenou, můžete se tam začít cítit dobře. Nebo se najdou řešení, která jste předtím neviděli. Tím, že problém nevyřešíte, se vystavujete nebezpečí, že vaše únava přeroste do něčeho podstatně horšího. A tím může být i únavový syndrom.

Únavový syndrom

Není to tak dávno, kdy se objevil v našem slovníku docela nový pojem – únavový syndrom. Jedna z mnoha civilizačních nemocí, které jsou zde a lékařská věda je na ně krátká. Když jsem si četl, jakým způsobem s ním lékaři “bojují”, zhrozil jsem se. Používají se antibiotika, analgetika i opiáty, léky na spaní, antidepresiva nebo různé preparáty na zvýšení energie. Přes všechnu snahu a množství podávané chemie, se nedaří únavového syndromu zbavit.

Co nám říká únavový syndrom?

Jako na všechny naše potíže můžeme nahlížet dvojím způsobem. V prvním nás nemoc postihla. Odněkud se vzala. Najednou se objevila a je tu. Daří se jí, zatímco my chřadneme, jak nezalévaná květina. Vnímáme-li ji jako problém, který zmizí jedině intervencí zvenčí, bude to trvat nekonečně dlouho, než se náš stav zlepší. A patrně se nezlepší nikdy. Nemoc k nám nepřišla odněkud mimo nás, ale je naší součástí. Nevědomě jsme si ji vypěstovali z drobných semínek a podporovali ji tak dlouho, až nám přerostla přes hlavu. A teď hledáme jedy, abychom ji otrávili a ona zašla. Jenže s tímhle monstrem ničíme i sami sebe.

Proto je nejúčinnější, nejrychlejší a jedinou správnou cestou, podívat se na skutečné příčiny únavy, která vás dokáže ochromit a to tak, že nejste schopni plnohodnotně fungovat a už vůbec ne užívat si života.

Jeden příběh

Monika žila jen se svou dcerou a byla poměrně vytížená. Musela stíhat opravdu hodně věcí. Vzala si dokonce dvě práce, tu druhou na poloviční úvazek. Jen aby se uživila a zajistila pohodlný a relativně spokojený život. Zvládala to přesto vždy snadno a nikdy neměla potíže.

Jednoho dne se ale začala cítit špatně, byla unavená a nic jí nebavilo. Nejprve se tyto stavy objevovaly občas, ale zanedlouho se stávalo, že nebyla schopná celý víkend vstát z postele. Sotva se ploužila. Na domácnost jí nezbývaly síly a doufala, že se dá dohromady do pondělka, aby mohla jít pracovat. Měla čím dál tím horší náladu.

Když se její stav nelepšil, vyhledala lékaře, který po mnoha vyšetřeních konstatoval, že půjde asi o únavový syndrom. Dostala předepsané prášky, vitamíny a kontrolu za měsíc. Jenže stav se rozhodně nezlepšil. Přežívala práci a jen přišla domů spala a spala.

Když mě navštívila, dostat se k jádru problému nebylo těžké. Uvědomila si, že jí práce vůbec nebaví, že už nechce dál makat jak šroub. Je naštvaná na lidi, co jsou neustále v pohodě a všechno jim jde snadno. Už nechtěla nic dělat, mít od všeho pokoj. Už nechtěla žít!

Všechno, co měla zasunuté ve svém podvědomí, jí najednou došlo. Stres, který neustále prožívala, aniž by si ho nějak zvlášť uvědomovala, jí odebíral všechnu energii. Stále dokola. Zdálo se, že z toho není východisko.

Její stav se od terapie k terapii stále zlepšoval. Cítila se lépe a lépe. Nakonec plná nového elánu a energie si našla lépe placenou práci. A stavy únavy definitivně zmizely. Navždy. A nemusela brát žádné preparáty a trávit své už tak unavené tělo další a další chemií. Dala sama sobě šanci z celého problému se dostat.

I únava má své řešení

Když začneme zjišťovat, co stojí za nevysvětlitelným onemocněním, jako je třeba únavový syndrom, zjistíme, že jsou to jen naše vlastní přesvědčení a neochota mnohdy změnit své postoje či situace ve kterých žijeme. A tedy zažíváme stres, který je dlouhodobý. Protože jsme ignorovali prvotní příznaky, které se objevovaly již dlouho před propuknutím problému, náš stav se zhoršil. Doufat, že nás z toho rychle dostanou antidepresiva, analgetika či opiáty je jako myslet si, že krumpáčem a lopatou překopu horu Říp.

Nejjednodušší a nejúčinnější řešení je díky Kvantovým opravám odstranit příčiny všech našich stresů, které se skrývají v našem podvědomí a unikají naší pozornosti. Tím postupně získáme zpět energii, vitalitu a vrátí se nám veškerá chuť do života. A to stojí za to.