Meditace

Tisíciletími ověřená cesta k vnitřnímu klidu a životní harmonii.

V dnešní uspěchané době jsou na nás kladeny příliš vysoké nároky.
Stres se na nás valí ze všech stran a my nedokážeme najít cestu ven. Vyzkoušejte sami na sobě to, co už zjistily miliony lidí před vámi. Že meditace pomáhají.

Že zklidnění, radost a životní pohodu má každý z nás ve svých vlastních rukách.

Buddhismus není náboženství, je to výcvik. Přeměna mysli tak, aby plně pochopila pravou podstatu existence.

Meditace navíc...

Zlepšují spánek

Díky zklidnění mysli se konečně dobře vyspíte.

Zklidňují nepříjemné prožívání

Tím, že začnete mysl zklidňovat, zklidní se i vaše prožívání. Přestanou vás tolik trápit různé nepříjemné pocity.

Jsou nejlepší prevencí proti nemocem

Stres vede k nemocem. Zmírnění stresu je tak nejlepší prevencí psychických i fyzických potíží.

Rozvíjí intuici

Přes nepřetržitý hluk v naší mysli nedokážeme vnímat informace z našeho vědomí. A to je škoda.

Základy meditace - video

Pro všechny zájemce o meditace jsem natočil krátký seriál. Nazval jsem ho Bláznivá moudrost. To je pojem z buddhismu, který mě už víc jak deset let inspiruje a pomáhá mi překonávat těžkosti běžného života, ale i náročnost práce s lidmi. 

Proč Buddhismus? Protože zatímco jsme my tady na západě 2500 let ladili hmotu a dosáhli hmotného dostatku, v Tibetu se stejně dlouho zabývali fungováním mysli a tím, co skutečně vede ke štěstí a spokojenosti.

Videa vám pomohou zorientovat se v meditacích, pravidlech a především zbavit se zkreslených představ o meditacích a buddhismu, které jsme získali díky nesprávným a mylným informacím. 

A pak se pusťte do své první meditace

Meditace na Milující oči – buddhu soucitu

Nejoblíbenější a nejvíce používanou mantrou je mantra buddhy Milující oči. Je nazývána kořenovou mantrou. Znamená to, že je základem všech manter. Jejích blahodárných účinků si byli lidé vědomi již velice dávno, protože rozpouští šest základních emocí, které jsou příčinou veškerého lidského utrpení. Jeho mantra je

OM MANI PÄME HUNG.

Slabika OM rozpouští pýchu,
MA rozpouští žárlivost,
Ni touhu,
PÄ zmatenost,
ME rozpouští nenasytnost
a HUNG hněv.

Buddha Milující oči (jeho jméno v sanskrtu je Avalokitéšvara) není fiktivní postavou, jedná se o skutečného člověka, který byl žákem historického Buddhy Shakyamuniho, a před dvěma a půl tisíci lety dosáhl, stejně jako jeho učitel, osvícení.

Mantry počítejte svým vlastním tempem, když budete chtít meditovat déle, nahrávku si zastavte a pusťte si ji zase až na závěr.

Můžete si stáhnout nebo koupit meditační sešítek ve formátu pdf, můžete pak meditovat i bez nahrávky.

Zkuste zdolat první desetitisícovku!

Já vím, že to zní jako hodně, ale schválně to zkuste. Ze začátku třeba ani nedokážete v klidu sedět, ale půjde to čím dál lépe. Když uděláte každý den 5 mál (kuličkových počítadel), budete mít za dvacet dní hotovo. Když jich uděláte 10, tak za deset. 

Až budete mít hotovo, získáte přístup do bezplatné

Členské sekce

Kde už na vás netrpělivě čekají:

Guru Jóga - Meditace na učitele

Buddha medicíny

Buddha neomezené světlo

Ochránkyně Zelená tára

Společná meditace každou středu od 19:00

Milí přátelé,
připojte se k pravidelné společné meditaci. 

Vysíláme přes Zoom. Tady jsou přihlašovací údaje:
https://us02web.zoom.us/j/5760251140?pwd=UTZMaDY1a21hbmZtMys2a1l1T3c5dz09

Meeting ID: 576 025 1140
Passcode: meditace

Nejdou vám meditace?

Většina lidí má v dnešní různými vjemy přehlcené době problém s rozptýlenou myslí. Mysl nás má na řetězu. Je potřeba si ji obrazně řečeno zkrotit a osedlat.

Nejlepším prostředkem proti neklidu mysli je pravidelné soustředění se na dech. Najděte si každý den chvilku pro sebe, v klidu si sedněte a soustřeďte se na svůj dech. Počítejte každý nádech a výdech, dokud nedosáhnete počtu 21. Jako pomůcku můžete použít málu nebo jiné kuličkové počítadlo. Začněte lehkým nádechem a s následujícím výdechem začněte počítat: výdech, nádech - jedna. Výdech, nádech - dva.

Až dosáhnete jedenadvaceti dechových cyklů, udělejte si malou přestávku. Poté začněte opět počítat. Zpočátku nebývá snadné udržet pozornost na dechu a dopočítat se jedenadvaceti. Vaše pozornost může být rozptýlená. S tím se ovšem netrapte a vytrvejte. Kdykoli se vám mysl někam zatoulá, obraťte svou pozornost opět k dechu. Až celkový počet spočítaných nádechů a výdechů dosáhne 21000, rozvinete skutečný klid mysli a budete moci pokračovat ve složitějších meditacích.

Pozvěte mě na oběd
(alespoň symbolicky)

Říká se tomu vědomá záslužná činnost nebo také karma jóga. Darem vytváříme velké množství dobrých dojmů v podvědomí, které nám pomáhají v dosahování pozitivních cílů.

Snažím se dělat zadarmo mnoho aktivit pro dobro všech bytostí, pro dobro společnosti a její rozvoj v milující a respektující prostředí.

Svět ve kterém žijeme, ale zdarma není. Pozvěte mě tedy symbolicky na kávu nebo oběd. I drobný příspěvek pomůže v tom, abychom mohli dál tvořit přátelský svět.