Meditace

Staletími ověřená cesta k vnitřnímu klidu

V dnešní uspěchané době jsou na nás kladeny příliš vysoké nároky.
Stres se na nás valí ze všech stran a my nedokážeme najít cestu ven. Vyzkoušejte sami na sobě to, co už zjistily miliony lidí před vámi.

To, že zklidnění, radost a životní pohodu má každý z nás ve svých vlastních rukách.

Začněte trochou teorie

Pro všechny zájemce o meditace jsem natočil krátký seriál. Nazval jsem ho Bláznivá moudrost. To je pojem z buddhismu, který mě už víc jak deset let inspiruje a pomáhá mi překonávat těžkosti běžného života, ale i náročnost práce s lidmi. 

Videa vám pomohou zorientovat se v meditacích, pravidlech a především zbavit se zkreslených představ o meditacích a buddhismu, které jsme získali díky nesprávným a mylným informacím. 

A pak se pusťte do své první meditace

Meditace na Milující oči – buddhu soucitu

Nejoblíbenější a nejvíce používanou mantrou je mantra buddhy Milující oči. Je nazývána kořenovou mantrou. Znamená to, že je základem všech manter. Jejích blahodárných účinků si byli lidé vědomi již velice dávno, protože rozpouští šest základních emocí, které jsou příčinou veškerého lidského utrpení. Jeho mantra je

OM MANI PÄME HUNG.

Slabika OM rozpouští pýchu,
MA rozpouští žárlivost,
Ni touhu,
PÄ zmatenost,
ME rozpouští nenasytnost
a HUNG hněv.

Buddha Milující oči (jeho jméno v sanskrtu je Avalokitéšvara) není fiktivní postavou, jedná se o skutečného člověka, který byl žákem historického Buddhy Shakyamuniho, a před dvěma a půl tisíci lety dosáhl, stejně jako jeho učitel, osvícení.

Meditaci na buddhu soucitu Milující oči si můžete stáhnout zde ve formátu mp3. Mantry počítejte svým vlastním tempem, když budete chtít meditovat déle, nahrávku si zastavte a pusťte si ji zase až na závěr.

Pokud vám nepůjde stáhnout formát mp3, tady je ještě soubor sbalený jako zip.

Zkuste zdolat první desetitisícovku!

Já vím, že to zní jako hodně, ale schválně to zkuste. Ze začátku třeba ani nedokážete v klidu sedět, ale půjde to čím dál lépe. Když uděláte každý den 5 mál (kuličkových počítadel), budete mít za dvacet dní hotovo. Když jich uděláte 10, tak za deset. 

Pozvěte mě na oběd
(alespoň symbolicky)

Říká se tomu vědomá záslužná činnost nebo také karma jóga. Darem vytváříme velké množství dobrých dojmů v podvědomí, které nám pomáhají v dosahování pozitivních cílů.

Snažím se dělat zadarmo mnoho aktivit pro dobro všech bytostí, pro dobro společnosti a její rozvoj v milující a respektující prostředí.

Svět ve kterém žijeme, ale zdarma není. Pozvěte mě tedy symbolicky na kávu nebo oběd. I drobný příspěvek pomůže v tom, abychom mohli dál tvořit přátelský svět.