Strach - jak se ho zbavit?

Strach – jak se ho zbavit?

Nejzákladnější emocí, kterou můžeme prožívat, a která stojí skutečně za všemi našimi omezeními, je strach. Díky strachu nedokážeme jednoduše fungovat. Nejsme svobodní ve svém rozhodování. Pro nás to znamená jediné – pokud chceme skutečně naplno žít, musíme se tohoto omezení zbavit.

Jak se strach projevuje

Strach má tisíc tváří, které většinou ani nevnímáme. Jednou z velmi častých podob je obava, že nás naši blízcí nebo lidé v okolí nebudou mít rádi. Proto se neprojevujeme tak, jak bychom chtěli a necháváme se nejrůznějšími způsoby ponižovat nebo se sami ponižujeme, abychom si jejich přízeň “zasloužili”. Nakonec si necháme líbit různé ústrky na pracovišti, ve vztazích a v extrémním případě i domácí násilí.

Strach můžeme mít samozřejmě také o své zdraví, život, obávat se ztráty svých blízkých, ale i peněz nebo práce. Potud to vypadá poměrně neškodně, ale v okamžiku, kdy se naše strachy a stres, který díky nim prožíváme, jednoho dne sečtou, vytvoří psychické stavy, které jsou jen těžko překonatelné. Panické úzkosti, které jsou často doprovázeny i tělesnými projevy, jako bolestí, mdlobami a mnoha dalšími, nám znemožní žít normální život. Mnozí vyhledají pomoc psychologa nebo psychiatra. Pojmenovat a zpracovat jeden problém trvá týdny, ale většinou měsíce. Léky nic nevyřeší. Jen celý problém zakryjí a naučí nás být na lécích závislí. A to většinou po zbytek života.

Strach – pomáhá a chrání?

Už od malička slýcháme ze všech stran, co všechno je nebezpečné, kam nemáme chodit, na co nemáme sahat, co strašného se nám s určitostí přihodí… Naši rodiče to s námi mysleli dobře a proto nás tolik strašili. Když se dítě bude bát, vyvaruje se takového chování, které by mu mohlo uškodit. Od mala jsme tak plni strachů a obav, o kterých často vědomě ani nemáme tušení.  Jenže všeho moc škodí a my už nejsme malí. A pozorujeme, jak úspěchu v životě paradoxně dosahují ti neohrožení, ti kteří se nebojí neúspěchu, výsměchu, nebojí se selhat, svobodně projevit, udělat chybu.

Vrhají se do různých podnikatelských či jiných životních aktivit a často se jim skutečně daří. Protože vědí, že z chyb se zkrátka poučí a půjdou dál. Vzpomeňte si na Hloupého Honzu, jakých úspěchů dosáhl! A to jen proto, že se ničeho nebál, nenechal se nikým na světě vystrašit a odradit od toho, do čeho měl chuť se pustit.

Problém se strachem je, že nám ve skutečnosti nepomáhá. Spouští totiž stresovou reakci. Když se nastartuje, naše tělo reaguje stejně jako na opravdové ohrožení – připraví se na útok nebo na útěk. Mozek se odkrví a všechna krev se nahrne do srdce, nohou a my najednou nejsme schopni v klidu přemýšlet a svobodně se rozhodovat. Jednání pod vlivem strachu nám tedy rozhodně neprospívá.

Buďte neohrožení

Každá nepohoda, každá bolest, ale i každý strach má svou příčinu. To, proč žijeme v nepříjemném stavu, není neměnné. U fobie z pavouků, hmyzu nebo některých dalších zvířat, většinou náprava trvá jen několik málo minut. Pokud jsou vaše problémy hlubší a hlubší, jsou na vině situace, které jste prožili. Ty si uchováváme velmi důsledně ve své trvalé paměti a proto není nic jednoduššího, než se podívat na to, kdy příčiny strachu vznikly. Ve své paměti objevíte jednu, dvě nebo třeba tři prožité situace, které společně vytvořily problém v současnosti. Na jejich zpracování vám postačí jen několik desítek minut. A problém je navždy pryč.

To, že se svého strachu zbavíte, vám dá nepřekonatelnou svobodu v rozhodování i konání. Žádná omezení! Největší radost v životě máme vždy z toho, že jsme svobodní. Zbavte se tedy díky Kvantovým opravám rychle a navždy strachů, které vás omezují a užívejte si svobodu. Zasloužíte si to!