Jak se zbavit bolesti?

Jak se zbavit bolesti?

V našem životě není nic horšího, než utrpení z bolesti. Když nás bolest ovládá, nejsme schopni normálně fungovat. Jsme ochromeni, paralyzováni a naší jedinou myšlenkou bývá, zbavit se tohoto omezení.

Je jedním z indikátorů, že se něco děje špatně. Ale protože jsme se v této společnosti či celé západní civilizaci odnaučili poslouchat své pocity, je u nás bolest poměrně častým jevem.

Kde se bolest bere?

Všechny naše stavy, kdy zažíváme nějaké psychické nebo fyzické nepohodlí, jsou většinou vyústěním mnoha našich předchozích zkušeností, které jsme nikdy nevyřešili tak, aby nás již neobtěžovaly. Je to dlouhodobý stres, ve kterém žijeme a třeba si ho ani neuvědomujeme. Stes totiž vyvolává stažení celého organismu, omezuje funkci některých orgánů a tím způsobuje strádání a bolest.

Jednoduchým příkladem je příběh mého přítele:

Bolení v krku

U Milana se od dětství velmi často objevovaly bolesti v krku spojené buď s virózou, ale častěji s angínami. Už jako dítě užíval antibiotika a tenhle způsob léčby mu připadal jako jediný možný. Jak dorůstal a dospěl, bolesti v krku byly stále častější. Antibiotika přestávala účinkovat a záněty mandlí se staly vlastně chronickými. Používal nejrůznější antibakteriální spreje a kloktadla, zkusil všechno, co se dalo užívat. Lékař mu doporučil odstranění mandlí, ale tehdy se mu to zdálo jako příliš radikální řešení.

Při terapii, kterou prodělal se mnou, přišel na svůj návyk, který bolest v krku a angíny způsoboval – nebyl nikdy schopen vyjádřit svou vůli. Raději mlčel a i když měl mnohdy vztek, tak si to nakonec nechal pro sebe. Pro svůj pocit, že se nemůže nikdy vyjádřit, musel trpět mnoho a mnoho let, než ho konečně vzrůstající bolest donutila, podívat se na to, co se za jeho problémy skrývá. Tehdy mu během dvou dnů po terapii stále nateklé mandle spalskly, zmizely bolesti a záněty v krku už se neobjevily. Žádná antibiotika, žádná kloktadla. Jenom pochopení a napravení jednoho zlozvyku.

Zapomeňte na léky

Všechno, co pociťujete – ať je to jen bolest hlavy, ramen, páteře či kloubů, koliky, namožené nebo zatuhlé svaly, všechny nemoce, mají stejnou podstatu. Někde je ukryt návyk, jehož opakování vám vytvořilo tento stav, jako reakci na vaše chování, které je proti vaší přirozenosti.

Tělo vám nejprve opatrně naznačuje a nakonec vás nutí změnit vaše myšlení a chování. Problém je, že většinou jeho signálům nerozumíme, nejsme zvyklí takto uvažovat a pozorně naslouchat vlastním pocitům.

Pokud tedy tyto informace ignorujeme i nadále, časem nám nepomůže ani ten nejúčinnější bolest tlumící lék. I přes veškerou snahu moderní farmacie, mnoho lidí trpí a jejich stav nemá dobré vyhlídky.

Co vás bolí?

Uvědomte si, co vás bolí a změňte staré nefunkční návyky. Vaše tělo je symbolem toho, jak myslíte a všechny vaše povahové tendence se na něm projevují. Porozuměním získáte výhodu, díky které se snadno dostanete ze všech potíží, které se objeví. Proto vám doporučuji knihu Louise L. Hay: Uzdrav své tělo, kde se dozvíte velice přehledně o pozadí mnoha nemocí a poruch. Zajímavě a pro mnohé pochopitelně, také hovoří o nemocech a uzdravování MUDr. Jan Hnízdil z Centra psychsomatické péče.

S bolestí se dá pracovat

Odhalovat a zpracovávat příčiny různých bolestí lze jednoduše pomocí metod, které používám na terapiích a učím na seminářích Žij tady a teďS nepříjemnými pocity a bolestí je totiž nejlepší pracovat hned, jak se objeví. Díky tomu, že je zpracujete hned, bolest zmizí a nikdy se nezmění v nemoc. A to je ta nejlepší odměna za pozornost, kterou sami sobě věnujeme.